Home Campus Directory | A-Z Index

Penn State Beaver honors scholarship donors and recipients

11/21/2013 —

During a recent scholarship donor and student recipient recognition dinner, Penn State Beaver Chancellor Gary B. Keefer announced eight newly-established scholarships in the amount of $50,000 each:
- Aliquippa Wolves Club Trustee Endowed Scholarship
- Chancellor Gary B. Keefer Endowed Scholarship
- John and Magdalen Hertneky Memorial Endowed Scholarship
- Julian and Laura Gray Trustee Endowed Scholarship
- Leo Takahashi Honorary Endowed Scholarship
- Nick and Bernice Andrews Endowed Scholarship
- Rochester Wolves Club Trustee Endowed Scholarship
- Sheets Family Trustee Endowed Scholarship

An additional pledge in the amount of $100,000 was made to the existing Thomas J. Day and Michelle Bower Day Endowed Scholarship, and an additional $25,000 pledge was made to the existing Meacci Family Endowed Scholarship.

Campus scholarship donors and recipients are as follows:

Aliquippa Wolves Club Endowed and Annual Scholarships
Andre Graef, freshman, engineering, Aliquippa, Pa.
Erin Treese, freshman, administration of justice, Aliquippa, Pa.

Aliquippa Wolves Club Trustee Scholarship
Dorian Gilliam, senior, information sciences and technology, Aliquippa, Pa.
Austin Lane, freshman, administration of justice, Aliquippa, Pa.
Maddison Miller, senior, psychology, Aliquippa, Pa.
Brittany Phillips, sophomore, science, Aliquippa, Pa.

Ambridge Wolves Club Trustee Scholarship
Travis Anderson, senior, administration of justice, Aliquippa, Pa.
Lydia Aquino, freshman, Division of Undergraduate Studies, Ambridge, Pa.
Derrick Brown, senior, information sciences and technology, Ambridge, Pa.

Audrey J. McGivern Trustee Scholarship
Jose Flores, freshman, Division of Undergraduate Studies, Randolph, N.J.
Judd Jundi, freshman, Division of Undergraduate Studies, Huntingdon Valley, Pa.
Vincent Moore, freshman, African American studies, Los Angeles, Calif.
Latasia Moses, freshman, Division of Undergraduate Studies, Pittsburgh, Pa.
Jeremy Smith, sophomore, engineering, Claysville, Pa.

Beaver County Commissioners Trustee Scholarship
Eric Halicek, freshman, Division of Undergraduate Studies, Baden, Pa.
Kristin Macom, sophomore, engineering, New Brighton, Pa.
Jennifer Medarac, freshman, administration of justice, Beaver Falls, Pa.

Beaver Valley Area Alumni Chapter Annual Scholarship
Chao Fang, freshman, Division of Undergraduate Studies, Canonsburg, Pa.
Carol Kilcoyne Outstanding Achievement Annual Scholarship
Brent Coleman-Mitchell, sophomore, Division of Undergraduate Studies, Pittsburgh, Pa.

Charles E. Fenton Jr. Memorial Endowed Scholarship
Nelly Peralta, senior, administration of justice, Moon Township, Pa.
Brenton Rhone, senior, administration of justice, Ambridge, Pa.

Coraopolis Wolves Club Trustee Scholarship
Jermal Bell, freshman, Division of Undergraduate Studies, Coraopolis, Pa.
Mason DePetro, freshman, Division of Undergraduate Studies, Coraopolis, Pa.
Anthony Frenzley, freshman, Division of Undergraduate Studies, McKees Rocks, Pa.
Marqua Geter, freshman, Division of Undergraduate Studies, McKees Rocks, Pa.

Dale A. Dopilka Memorial Scholarship
Maura Francis, sophomore, liberal arts, Pittsburgh, Pa.

Dr. Donna J. Kuga Trustee Scholarship
Joseph Monsour, senior, information sciences and technology, New Castle, Pa.
Marissa Patmon, freshman, liberal arts, San Diego, Calif.
Michael Reese, freshman, Division of Undergraduate Studies, Negley, Ohio
Markes Royster, senior, business, Pittsburgh, Pa.
Trisha Van Winkle, junior, administration of justice, Rochester, Pa.
Tara Vides, freshman, engineering, Silverspring, Md.

Frank G. Papa Family Endowed Scholarship
Christopher Bedillion, sophomore, business administration, Claysville, Pa.
Matthew Fetch, sophomore, agriculture, Aliquippa, Pa.

Harvey R. Kelly, Jr. and Dr. Emma S. Rocco Arts and Communications Endowed Scholarship
Amy Arnold, sophomore, business, Midland, Pa.
Sori Mundell, freshman, engineering, Beaver Falls, Pa.
Ruhiben Patel, freshman, science, Pittsburgh, Pa.

James L. Buccini Trustee Scholarship
Robert Agurs, sophomore, Division of Undergraduate Studies, Pittsburgh, Pa.
Sidney Bates, sophomore, administration of justice, Pittsburgh, Pa.
Amanda Bowers, sophomore, liberal arts, Alloway, N.J.
Javier Cabellero, freshman, science, Caguas, Puerto Rico
Amanda Donatelli, sophomore, Division of Undergraduate Studies, Indiana, Pa.
Mercedes Grier, freshman, Division of Undergraduate Studies, Washington, DC
Alicia Hampe, sophomore, liberal arts, Hickory, Pa.
Lorenzo Hernandez, freshman, Division of Undergraduate Studies, Chula Vista, Calif.
Gina Richman, senior, administration of justice, Edinburg, Pa.
Davian Whitfield, sophomore, business, Washington, DC

James V. and Agnes Gray Trustee Scholarship
Alex Angleton, senior, business, New Galilee, Pa.
Alexis Koffler, sophomore, Division of Undergraduate Studies, Burgettstown, Pa.
Tyler Weyers, sophomore, agriculture, McDonald, Pa.

James Monroe Annual Scholarship
Adam Jones, junior, engineering, Beaver, Pa.

John and Renny Simpson Science Scholarship
Zachary Houston, sophomore, science, Moon Township, Pa.
Julian and Laura Gray Annual Scholarship
Taisha Webster, senior, information sciences and technology, Aliquippa, Pa.

John L. Walters Memorial Scholarship
Brent Coleman-Mitchell, sophomore, Division of Undergraduate Studies, Pittsburgh, Pa.

Meacci Family Scholarship
Christopher Miller, freshman, business administration, Gibsonia, Pa.
Nancy Paoletti, senior, communications, Monaca, Pa.
Michael Baker Corporation Engineering Scholarship
Shane Byers, sophomore, engineering, Aliquippa, Pa.
Adam Jones, junior, engineering, Beaver, Pa.
Gerald Rooney, sophomore, engineering, Aliquippa, Pa.

Michael Brynczak Annual Scholarship
Glenn Claypool, freshman, Division of Undergraduate Studies, Palmdale, Calif.
Lyndsy Gazda, sophomore, agriculture, Rochester, Pa.
Dustin Griffith, sophomore, science, Harmony, Pa.

Monaca Wolves Club Trustee Scholarship 
Morgon Allbaugh, sophomore, agriculture, Monaca, Pa.
Alex Filippi, senior, business, Aliquippa, Pa.                 
Nicholas and Bernice Andrews Annual Scholarship
Jhnonnathan Paiva, freshman, business, Astoria, N.Y.

NOVA Chemicals, Inc. Beaver Valley Plant Endowed Scholarship
Michael Ladakos, junior, information sciences and technology, Monaca, Pa.

NOVA Chemicals, Inc. Beaver Valley Plant Trustee Scholarship
Shehanna Begay, junior, psychology, East Palestine, Ohio
Kylie Hendrickson, junior, administration of justice, Aliquippa, Pa.

PA Society of Professional Engineers Scholarship – Beaver County Chapter
Bradley Coleman, sophomore, engineering, Beaver Falls, Pa.

Penn State Alumni Association Trustee Scholarship
Britney Clemente, sophomore, information sciences and technology, Canal Winchester, Ohio
Kennisha Singleton-Nelson, freshman, engineering, Washington, DC
Joei-Ann Williams, freshman, science, Brooklyn, N.Y.

Penn State Beaver Advisory Board Endowed Scholarship
Amy Arnold, sophomore, business, Midland, Pa.
Michael Deitrick, senior, information sciences and technology, Beaver, Pa.
Tyler Madden, junior, administration of justice, Moon Township, Pa.
Courtney Walker, freshman, business, Hookstown, Pa.

Penn State Beaver Alumni and Friends Trustee Scholarship
Markus Allen, senior, psychology, Monaca, Pa.
Kelsey Brooks, freshman, health and human development, Pittsburgh, Pa.
Shannon McCullough, junior, psychology, Monaca, Pa.

Penn State Beaver Alumni Society Endowed Scholarship
Jason Hitt, sophomore, engineering, Ambridge, Pa.
Bryan Magee, sophomore, liberal arts, Sewickley, Pa.
Zachariah Shaffer, sophomore, information and sciences technology, Beaver Falls, Pa.

Penn State Beaver Leadership Endowed Scholarship
Santino Graziani, sophomore, engineering, Aliquippa, Pa.
Megan Powers, sophomore, agriculture, Beaver Falls, Pa.

Pittsburgh Tube Company/PTC Alliance Endowed Scholarship
Dustin Moser, sophomore, communications, Ellwood City, Pa.

PNC Financial Corporation Endowed Scholarship
Shelby Hogan, junior, psychology, Clinton, Pa.
Richard and Margaret Shaw Endowed Scholarship
Bailey Kellner, sophomore, Division of Undergraduate Studies, Baden, Pa.
Amanda McGrogan, sophomore, psychology, Midland, Pa.
Katelyn Sharpless, junior, business, Rochester, Pa.

Richard and Margaret Shaw Trustee Scholarship
Niklaus Hamilton, freshman, engineering, Pittsburgh, Pa.
Erica Jones, sophomore, kinesiology, Pittsburgh, Pa.
Trevon Major, freshman, business, New Castle, Pa.
Joshua Nussbaum, junior, psychology, Cranberry Township, Pa.
Carissa Noce, sophomore, health and human development, Burgettstown, Pa.
Christina Warren, sophomore, Division of Undergraduate Studies, New Castle, Pa.

Rochester Wolves Club Trustee Scholarship
John Fletcher, sophomore, Division of Undergraduate Studies, Beaver Falls, Pa.  
Alissa Ketterer, freshman, liberal arts, Rochester, Pa.
Kathleen Wherry, junior, psychology, Rochester, Pa.

Scott K. Noxon Endowed Scholarship
Joseph Benscoter, junior, information sciences and technology, Beaver, Pa.
Kylee Gentile, senior, business, Hookstown, Pa.

Sheets Family Endowed Trustee Scholarship
Ta-Shaun Goode, freshman, health and human development, New Brighton, Pa.
Christopher Weathers, junior, business, New Brighton, Pa.

Standard Steel Specialty Corporation Endowed Scholarship
Brandon Rowan, sophomore, earth and mineral sciences, New Brighton, Pa.

Thomas A. Gilchrist Sr. Memorial Endowed Scholarship
Lindsay Bangor, sophomore, Division of Undergraduate Studies, Beaver, Pa.

Thomas J. Day and Michelle Bower Day Endowed Scholarship
Audrey Zanath, sophomore, education, Aliquippa, Pa.

Shirley M. and Thomas P. Woolaway Endowed Scholarship
Julieanne Bosley, sophomore, communications, Aliquippa, Pa.  
Kayla Butchek, junior, psychology, Industry, Pa.
Jessica Davis, senior, psychology, Pittsburgh , Pa.
Lukas Kozak, senior, psychology, Carnegie, Pa.
Francis O’Conner, sophomore, Division of Undergraduate Studies, Freedom, Pa.
Monica Pitcher, junior, communications, Beaver, Pa.
Trey Trieschock, junior, administration of justice, Canonsburg, Pa.

Trustee Fund for Penn State Beaver
Dalia Arreola, freshman, business, Whittier, Calif.
Caitlin Vodenichar, senior, communications, Rochester, Pa.

Tuscarora Incorporated Endowed Scholarship
Joseph Benscoter, junior, information sciences and technology, Beaver, Pa.

Don Veri Memorial Veterans Scholarship
Marco Graziani, sophomore, administration of justice, Aliquippa, Pa.



Email this story to a friend Facebook Twitter